Tytuł Miss Tłocznia dla gorzowskiego PWiK

Image Takiej nagrody gorzowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w swej kolekcji jeszcze nie miało. Konkurs ogłosiła firma Corol Sp. z o.o., która wybierała najpiękniejsze inwestycje z całej Polski.   Co roku podczas spotkania eksploatatorów tłoczni AWALIFT, spółki Corol będącej jednym z Diamentów Forbesa, wyróżniającej się nowej tłoczni przyznawany jest tytuł Miss. W tym roku tym zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowana została tłocznia wybudowana w ramach projektu ,,Uporządkowanie gospodarki wodno–ściekowej na obszarze Związku Celowego Gmin MG 6’’. Obiekt, o którym mowa, powstał na Osiedlu Myśliborskim, którego teren przeznaczony jest pod przyszłe osiedle jedno i wielorodzinne, co wynika z planu zagospodarowania przestrzennego.

      Tłocznia ścieków PS1 zaprojektowana została jako podziemna komora z kręgów betonowych. Wyniesiona 0,3 m nad powierzchnię terenu, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom przykrycia komory podczas normalnej eksploatacji przepompowni. Obiekt zaprojektowany został jako kompletna tłocznia ścieków, wraz z zespołem pomp pracujących naprzemiennie. Zaprojektowana w najmniejszym szczególe tłocznia ogranicza do minimum niedrożność pomp poprzez szczelność urządzenia, w którym zawarte w ściekach ciała stałe są separowane poza pompami. Szczelność tłoczni umożliwia także zabudowę w suchych komorach, co ułatwia prace podczas serwisu i eliminuje możliwość powstania odorów w pobliżu przepompowni. Zarówno na dopływie jak i króćcu tłoczonym zainstalowano zasuwy odcinające DN 300 oraz DN 150. Pompa pozwala na tłoczenie 32,3 litrów ścieków na sekundę. Ponadto w komorze zaprojektowano odpowietrzenie zbiornika tłoczni rurociągiem fi 110 z wyprowadzeniem kominka wentylacyjnego fi 200 nad płytą pokrywową komory.     

      Obok komory wzniesiony został także budynek agregatu prądotwórczego w celu zabezpieczenia tłoczni przed przerwami w zasilaniu energetycznym. Zastosowano stacjonarny agregat prądotwórczy o mocy 58,7 kVA (47 kW), z wodnym systemem chłodzenia. W budynku przewidziano pomieszczenie wspomnianego już agregatu a także dyspozytorni, która będzie sterowała obiektem. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 
Licznik: 181741
© 2008 PWiK Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. designed & created by BMmultimedia.pl